AKTUALNOŚCI 2026

Gala konkursu literacko-muzealnego „Słowem o sztuce” już za nami

Odbyła się 22 maja br. w Sali Miedzianej Muzeum Krakowa w Pałacu Krzysztofory. W czasie uroczystego spotkania finalistów i organizatorów piątej edycji konkursu głos zabrali: – w imieniu gospodarzy- pan dyr. Jacek Salwiński, który m.in. pogratulował uczestnikom konkursu zainteresowań wykraczających ponad przeciętność i zachęcił do wzięcia udziału w innych przedsięwzięciach Muzeum Krakowa – w imieniu Stowarzyszenia Polonistów – pani przewodnicząca Anna Wołosiuk, która zwróciła się do finalistów ze słowami zachęty do podejmowania prób literackich i pokrótce przypomniała przebieg konkursu m.in. warsztaty muzealne i kreatywnego pisania, podziękowała też partnerom Stowarzyszenia za wspaniałą współpracę -w imieniu Koła Naukowego Metodyki Polonistycznej UJ głos zabrała pani dr Marta Rusek, opiekun naukowy tegoż Koła, która zwróciła uwagę na główny temat obecnej edycji konkursu tj. na portret jako swoiste spotkanie malarza i modela ale również malarza i widza – w imieniu Komisji Wojewódzkiej za ogromny wysiłek jej członków podziękowała jej przewodnicząca pani Beata Ciesielka-Piątek, przypomniała również, że w etapie szkolnym wpłynęło ponad 150 prac. Omówiła także tematy i wybrane portrety oraz wskazała na główne kryteria oceny wypracowań, akcentując trudność zadania, przed jakim stanęli młodzi pisarze.

W pierwszej części gali mieliśmy także przyjemność wysłuchania ciekawego wykładu ilustrowanego bogato reprodukcjami w wykonaniu pani Justyny Kasińskiej (Muzeum Krakowa). Tytuł „Twarzą w twarz z portretem” nawiązywał do tegorocznego tematu konkursu.

W drugiej części bohaterami byli już finaliści i laureaci konkursu a także ich nauczyciele.
Oto lista laureatów konkursu „Słowem o sztuce” edycja 2026.

Wszyscy laureaci, ale także wszyscy finaliści otrzymali dyplomy i upominki.
Odczytano również, jak to już jest w zwyczaju, krótką recenzję każdej nagrodzonej pracy.

Dodatkową atrakcją były statuetki i maskotki nawiązujące do popularnej nazwy siedziby Wydziału Polonistyki w Krakowie UJ,czyli Gołębnika, wręczone przez jury studenckie. Oto lista nagrodzonych i wyróżnionych przez studentów Koła Naukowego Metodyki
Polonistycznej.
Podziękowania złożono również na ręce nauczycieli-opiekunów naukowych finalistów oraz rodziców. Miłą pamiątką będą na pewno okolicznościowe przypinki.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w interdyscyplinarnym konkursie literacko-muzealnym „Słowem o sztuce”. Finalistom i laureatom serdecznie gratulujemy!

Dziękujemy też naszym niezastąpionym Partnerom, a szczególnie: pani Annie Surmie i panu Michałowi Grabowskiemu (Dział Edukacji Muzeum Krakowa) i wszystkim edukatorom warsztatów muzealnych oraz pani dr Marcie Rusek (UJ), a na ręce pani Joanny Brzenczki – wszystkim państwu studentom zaangażowanym w ten projekt.


Komisja Wojewódzka Konkursu

********************************************************************************

Rekomendujemy udział w spotkaniu – więcej informacji poniżej.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Serdecznie zapraszamy nauczycieli wraz z uczniami, przyjaciółmi i znajomymi na szczególne wydarzenie kulturowe, które odbędzie się 15 maja (piątek) o godzinie 16.00 w Dużej Auli Polskiej Akademii Umiejętności przy ulicy Sławkowskiej 17 w Krakowie.

Dzięki Pani Ewie Lipskiej, moderatorce spotkania, będzie można porozmawiać
z gościem specjalnym – Panią Anną Dymną, aktorką filmową i teatralną, założycielką
Fundacji „Mimo Wszystko”

W przestrzeni zabytkowego wnętrza, wśród artystycznych artefaktów i dźwięków muzyki
rozmowa z tak wyjątkowymi postaciami naszej kultury i sztuki będzie chwilą, którą warto
przeżyć.
Wstęp wolny. 
Zarząd
Stowarzyszenia Polonistów

***************************************************************************************

Rekomendujemy udział w konferencji program.

Wstęp wolny. 
Zarząd
Stowarzyszenia Polonistów

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Rekomendujemy udział w konferencji.

**************************************************************************************

W sobotnie przedpołudnie 18 kwietnia 2026 roku w Gołębniku spotkali się finaliści konkursu, organizatorzy i licznie przybyli rodzice uczniów. Po przywitaniu był czas na tradycyjną już fotografię z literackim muralem w tle. Następnie przez 120 minut w salach słychać było tylko odgłosy długopisów i piór, bo wszyscy przyglądali się wybranych portretom i pisali…Oto tematy.

Serdecznie zapraszamy wszystkich finalistów z opiekunami do Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory Muzeum Krakowa przy Rynku Głównym 35 w piątek 22 maja br.  na godzinę 14.00 na uroczystą galę połączoną z ogłoszeniem laureatów. Dyplom oraz drobny upominek otrzymają wszyscy uczestnicy etapu wojewódzkiego Konkursu. Planowane zakończenie gali ok. godz. 16.30.

8, 9 i 10 kwietnia br. uczniowie zakwalifikowani do etapu wojewódzkiego w konkursie muzealno-literackim „Słowem o sztuce”  uczestniczyli w zajęciach w Muzeum Krakowa – Pałac Krzysztofory. A następnie w salach Wydziału Polonistyki UJ odbywały się warsztaty kreatywnego pisania prowadzone przez studentów Koła Naukowego Metodyki Polonistycznej.

Serdecznie dziękujemy za rozwijające i ciekawe lekcje muzealne i warsztaty!

Mamy nadzieję, że sobotni finał będzie dla wszystkich wspaniałą przygodą z literaturą!

Zatem do miłego zobaczenia w sobotę 18 kwietnia br. czekamy na Was o godzinie 9.45 przy  ulicy Gołębiej 16. Wszystkie grupy zaczynają pisać o godzinie 10.00.
Czas przeznaczony na napisanie pracy: 120 minut.

Komisja Wojewódzka Konkursu

****************************************************************************************

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Komisja Wojewódzka Konkursu po analizie 150 prac zakwalifikowała do etapu wojewódzkiego uczestników w każdej z trzech kategorii wiekowych.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom za udział w Konkursie
a ich opiekunom za merytoryczne wsparcie.

W drugim etapie uczniowie zakwalifikowani przez Komisję Wojewódzką mogą wziąć udział w bezpłatnej lekcji muzealnej w Muzeum Krakowa Pałac Krzysztofory  – Rynek Główny  35 oraz warsztatach kreatywnego pisania na Wydziale Polonistyki UJ – ul. Gołębia 16 sala 42.

Harmonogram dobrowolnych i bezpłatnych zajęć przygotowujących do etapu wojewódzkiego:

  • środa 8 kwietnia, kl. 4-6, godz. 10.00 Pałac Krzysztofory Muzeum Krakowa,
    a następnie o godz. 12.30 warsztaty kreatywnego pisania na UJ (1,5 h)
  • czwartek 9 kwietnia, kl. 7-8, godz. 10.00 Pałac Krzysztofory Muzeum Krakowa,
    a następnie o godz. 12.30 warsztaty kreatywnego pisania na UJ (1,5 h)
  • piątek 10 kwietnia, licealiści, godz. 10.00 Pałac Krzysztofory Muzeum Krakowa,
    a następnie o godz. 12.30 warsztaty kreatywnego pisania na UJ (1,5 h)

    Dla nauczycieli i opiekunów przewidziano również zwiedzanie wystawy
    w Muzeum Krakowa.

Prosimy o przybycie na warsztaty muzealne 10 minut przed ich rozpoczęciem.

Drugi etap Konkursu polega na napisaniu pracy twórczej i odbędzie się w sobotę
18 kwietnia 2025 roku w sali UJ – ul. Gołębia 16 – godz. 10.00.

Lista uczniów zakwalifikowanych do etapu wojewódzkiego– 30 marca 2026 roku

Regulamin konkursu jest dostępny na stronach internetowych Organizatorów: Stowarzyszenia Polonistów, Muzeum Krakowa oraz Koła Naukowego Metodyki Polonistycznej UJ.

Dodatkowe informacje można uzyskać, pisząc na adres stowpol@wp.pl

Do miłego zobaczenia w Krakowie,
Komisja Wojewódzka Konkursu

***************************************************************************************

Repetytorium z teatru,
czyli Wyspiański, Szekspir i Dostojewski

w teatralnych realizacjach Andrzeja Wajdy

Sobotnie przedpołudnie spędziliśmy w gościnnych salach Gołębnika. To był czas wspaniałego spotkania z naukowym – ale nie hermetycznym – językiem i podejściem do tematu. Jak dobrze móc doświadczać takich wspomnień.

Wysłuchaliśmy krótkiej, ale imponującej historii teatralnych realizacji Andrzeja Wajdy – od współpracy z teatrem gdańskim do ponad 30-letniej pracy w krakowskim Teatrze Starym. Zatem pięć jakże różnych realizacji Wesela, liczne “mierzenie się “ z Dostojewskim i Szekspirem. Z pewnym wzruszeniem obejrzeliśmy fragmenty spektakli w reżyserii Wajda, a ponadto posłuchaliśmy licznych anegdot o sposobie jego  pracy.

Zapamiętamy, zZe Wajda “robił teatr polityczny, ale nie doraźny”, a  “Hamlet jest o tym, co w Polsce jest do myślenia….w danym czasie…”

I na koniec – Zagrajcie mi to pięknie! – słowa reżysera.
Po tym spotkaniu przekonaliśmy się dobitnie, że Andrzej Wajda to nie tylko znany reżyser filmowy, ale także wybitny człowiek teatru, a jego celem zniewolenie do działania duchów opieszałych.

Serdecznie dziękujemy naszym gościom/gościniom – prof. Agnieszce Marszałek
i prof. Joannie Walaszek za poświęcony czas i pasjonujący dwugłos. 

Serdecznie dziękujemy wszystkim członkiniom za współobecność!

Dziękujemy także Koleżankom, które podzieliły się także swoimi pasjami kulinarnymi, bo dzięki temu czas przerwy było słodki.

Zarząd Stowarzyszenia Polonistów

**************************************************************************************

W sobotę 7 marca w Auditorium Maximum przy ul. Krupniczej 33a w Krakowie odbyło się
 IX Dyktando Krakowskie.
Po raz kolejny członkinie Stowarzyszenia Polonistów, wykorzystując swoje  doświadczenie, wsparły  jury przy sprawdzaniu prac konkursowych.

Gratulujemy Organizatorom!

Zarząd Stowarzyszenia Polonistów

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

*****************************************************************

Zapraszamy uczniów małopolskich szkół do wzięcia udziału
w tym wyjątkowym projekcie.

Konkurs odbywa się w trzech kategoriach wiekowych: klasy 4-6 szkoły podstawowej, klasy 7-8 szkoły podstawowej oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych. Szczegóły i regulamin oraz harmonogram konkursu są dostępne na stronach internetowych Organizatorów.

Regulamin Konkursu – tutaj.

Organizacja etapu szkolnego w szkole macierzystej ucznia
od 23 do 27 lutego 2026 r. 

Tematy prac pisemnych – etap szkolny.

Życzymy ciekawych pomysłów!
Organizatorzy

******************************************************************************

W czwartkowe popołudnie (19 lutego 2026 ) obejrzeliśmy stałą wystawę w Muzeum Krakowa Pałac Krzysztofory pt. „Kraków od początku bez  końca” w kontekście zagadnień w konkursie Słowem o sztuce.

Jak zawsze było do dobry czas na zatrzymanie się nad historią i  tradycją naszego miasta, osobami i wydarzeniami, jakie go kształtowały. Siedząc w balowej  Sali Baltazara Fontany, mogliśmy słuchać o zwyczajach dawnych Krakowian – zwłaszcza tych portretowanych. Następnie z uwagą przyglądaliśmy się pamiątkom po artystach i innych działających aktywnie w Krakowie osobach w części ekspozycji pt. Mieszkanie krakowskie oraz w sali pt. Krakowski szyk, gdzie  wzrok przyciągał szczególnie  strój krakowski  tak bogaty w narodową symbolikę. Na zakończenie wędrowania po wystawie weszliśmy w przestrzeń szopki, aby zachwycać się kolorami, ale nade wszystko wciąż  żywą tradycją szopkarstwa.

Teraz już tylko czekamy na tematy i organizujemy etap szkolny konkursu, bo warto zachęcać młodych Krakowian do aktywnego poznawania tradycji oraz doskonalenia się w kreatywnym pisaniu.

Dziękujemy  Muzeum Krakowa za możliwość zwiedzenia  ekspozycji, a Pani Justynie Kasińskiej za snucie arcyciekawej opowieści o Krakowie  i jego Muzeum.

Zarząd
Stowarzyszenia Polonistów

***************************************************************************

Stowarzyszenie Polonistów, Muzeum Krakowa
oraz Koło Naukowe Metodyki Polonistycznej UJ
zapraszają uczniów do wzięcia udziału w konkursie interdyscyplinarnym

Konkurs przebiega w dwóch etapach. Na każdym etapie uczeń spotka się z dziełami sztuki zgromadzonymi na wystawach Muzeum Krakowa i tworzy samodzielną pracę literacką inspirowaną tym spotkaniem. W edycji 2026 są to wystawy w Muzeum Krakowa Pałac Krzysztofory pt. Kraków od początku, bez końca”, a szczególnie sale Krakowski szyk oraz Mieszkanie krakowskie oraz wystawa pokonkursowa Szopek Krakowskich.

Organizacja etapu szkolnego w szkole macierzystej ucznia – od 23 do 27 lutego 2026 r. 

W drugim etapie uczniowie zakwalifikowani przez Komisję Wojewódzką mogą wziąć udział w bezpłatnych zajęciach: warsztatach kreatywnego pisania na Wydziale Polonistyki UJ oraz w lekcji muzealnej w Muzeum Krakowa.

Etap wojewódzki polega na napisaniu pracy twórczej i odbywa się na Wydziale Polonistyki UJ we wskazanym terminie. Najlepsze prace będą opublikowane, a laureaci oraz ich opiekunowie naukowi zostaną nagrodzeni w czasie uroczystej gali w Muzeum Krakowa.

Zapraszamy uczniów małopolskich szkół do wzięcia udziału
w tym wyjątkowym projekcie.

Konkurs odbywa się w trzech kategoriach wiekowych: klasy 4-6 szkoły podstawowej, klasy 7-8 szkoły podstawowej oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych. Szczegóły i regulamin oraz harmonogram konkursu są dostępne na stronach internetowych Organizatorów.

Regulamin Konkursu – tutaj.

ORGANIZATORZY