Projekty, konkursy, warsztaty

Od maja do grudnia 2022 roku Stowarzyszenie Polonistów realizuje zadanie publiczne pn. Po polsku o historii w wykorzystaniem dotacji ze środków publicznych.

Komisja Konkursowa do Spraw Opiniowania Ofert pozytywnie zaopiniowała wniosek  na działalność dokumentacyjną i wydawniczą związaną z wykonywaniem rządowego zadania w zakresie kultywowania i upowszechniania tradycji walk o niepodległość i suwerenność RP w 2022 roku.

W zakresie działalności wydawniczej o tematyce związanej z kultywowaniem i upowszechnianiem tradycji walk o niepodległość i suwerenność RP oraz pamięci o ofiarach wojny i okresu powojennego Stowarzyszenie Polonistów uzyskało  dotację w kwocie 14  000 złotych na wydanie 1000 egzemplarzy publikacji pt. Po polsku o historii. Tematyczny zestaw dyktand poświęconych odzyskiwaniu niepodległości.

Serdecznie dziękujemy!

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

 

2013- 2020 i ….

Konkursy (dla uczniów i dla nauczycieli) – członkowie Stowarzyszenia  są autorami tekstów i innych materiałów wykorzystywanych w czasie Małopolskiego Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”.

Od 2018 roku Ogólnopolskie Dyktando Niepodległościowe
„Po polsku o historii”

Współorganizatorem Konkursu jest Fundacja „Zawsze Warto”.

Wszystkie informacje znajdują się w zakładce: Dyktando Niepodległościowe

Informacje na stronie Konkursu:

****************************************************************

BŁOGOSŁAWIONY JAN BEYZYM WĘDROWIEC MIŁOŚCI
podsumowanie Konkursu 2018 – 2019

Podsumowaliśmy kolejny konkurs poświęcony życiu i działalności misyjnej
bł. O. Beyzyma. Nadesłane z Polski, Ukrainy i Madagaskaru komiksy udowodniły, że taka forma przekazu może służyć do pokazywania tej niezwykłej Postaci. W piątek 26 kwietnia 2019 roku w Krakowie spotkali się laureaci i wyróżnieni w Konkursie (grupa polska), aby kroczyć śladami Jana Beyzyma oraz oczywiście przyjąć nagrody i dyplomy.

Po krótkiej opowieści o. Czesława Tomaszewskiego – redaktora naczelnego biuletynu „Misyjnym Szlakiem” i głównego pomysłodawcy Konkursu na  temat malgaskiej szkoły, jury wręczyło dyplomy i nagrody.  Po słodkim poczęstunku grupa ruszyła – na początek była oczywiście Bazylika Jezuitów z popiersiem poświęconym Błogosławionemu, później spacer po Starym Mieście. Odwiedziliśmy także Galerię Malarstwa Polskiego XIX i XX wieku, bo tutaj z pewnością zawitał także – ponad 120 lat temu – nasz bohater. Mamy nadzieję, że upalny kwietniowy dzień będzie dobrym wspomnieniem dla zgromadzonych.

Laureatom i wyróżnionym w Międzynarodowym Konkursie Literacko-Plastycznym dla dzieci, młodzieży i grup rodzinnych pt. Błogosławiony Jan Beyzym wędrowiec miłości jeszcze raz serdecznie gratulujemy! Wybrane prace laureatów zostały już opublikowane w biuletynie „Misyjnym Szlakiem”.

Dziękujemy serdecznie opiekunom uczniów, którzy swoją pomocą, wsparciem i obecnością w Krakowie pomogli zorganizować przedsięwzięcie!

Organizatorzy dziękują także Fundacji „Zawsze Warto” za przyjęcie grupy w gościnnym salonie.

Przypomnijmy: Międzynarodowy Konkurs Literacko-Plastyczny dla dzieci, młodzieży i grup rodzinnych pt. „Błogosławiony Jan Beyzym wędrowiec miłości” organizował Referat Misyjny Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego, a partnerem Konkursu było Stowarzyszenie Polonistów.

Zapraszamy do lektury i fotorelacji.

laureaci.beyzym19

Podsumowanie  Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego
2016-2017

W piątek 24 marca 2017 roku odbyła się w Krakowie gala laureatów, wyróżnionych i  finalistów  Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego dla Uczniów „Polski Samarytanin – bł. Jan Beyzym”.  Konkurs organizował Referat Misyjny Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego, a partnerem konkursu było Stowarzyszenie Polonistów.

Zadaniem konkursowym dla uczniów szkół podstawowych było przygotowanie karty z pamiętnika; uczniowie z starsi pisali opowiadania lub reportaże, a wybrani przez jury finaliści przygotowywali film z interpretacją głosową.

Organizatorzy otrzymali kilkadziesiąt prac z Małopolski i Śląska. Treść i forma wielu kart z pamiętnika, opowiadań i reportaży świadczyła o wnikliwym wczytaniu się w biografię i działalność ojca Beyzyma – bohatera Konkursu. Zapewne zdobyta wiedza i wyzwolone emocje nie tylko posłużą popularyzacji wiedzy na temat bł. Jana Beyzyma, ale także przyczynią się do rozwijania pasji twórczych i wrażliwości na potrzeby otoczenia.

Wszystkim nagrodzonym w Konkursie serdecznie gratulujemy! Nauczycielom dziękujemy za wsparcie uczniów i gratulujemy pomysłów na motywowanie uczniów do aktywności!

W pracach jury Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Polski Samarytanin – bł. Jan Beyzym” brali udział członkowie Stowarzyszenia Polonistów.

Oto wyniki Konkursu:

Lista laureatów i wyróżnionych

***************************************************************

Gdy pytasz mnie, czym Ojczyzna jest odpowiem

Projekt Stowarzyszenia Polonistów dla uczniów szkół małopolskich
Wydarzenie towarzyszące konferencji poświęconej edukacji obywatelskiej
Patronat honorowy Urzędu Miasta Krakowa

Podsumowanie projektu – kwiecień 2018

Serdecznie dziękujemy Wszystkim Nauczycielom i Uczniom
za liczny udział w Konkursie! 

Zapraszamy do lektury załączonej  listy laureatów i uczniów wyróżnionych!

Regulamin Konkursu

Lista laureatow.konkurs.ojczyzna.2018

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wręczenia nagród!
Prace laureatów są do obejrzenia w zakładce – Laureaci naszych konkursów- polecamy!

******************************************************************************

Rokrocznie od 2006 do 2016 roku  Stowarzyszenie Polonistów organizowało
w Krakowie etap regionalny oraz było współorganizatorem finału w Katowicach – Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Wojciecha Korfantego.

Informacje na stronie Konkursu:

Finał XVI Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego
im. Wojciecha Korfantego
Katowice, 4 października  2013 roku

   

Eliminacje Regionalne XIV Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego
im. Wojciecha Korfantego
Kraków, 22 marca  2012 roku

 

Finał XII Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego
im. Wojciecha Korfantego
Katowice, 19 kwietnia  2010 roku

**********************************************************************

JESIENNE ŚWIĘTO POETÓW” projekt Stowarzyszenia Polonistów
i Fundacji „Zawsze Warto”.

*************************************************************************

KSIĄŻKA LEKARSTWEM NA SMUTEK
projekt Stowarzyszenia Polonistów
w ramach
zadania publicznego Województwa Małopolskiego w dziedzinie edukacji w 2015 r.
pn. „Małopolskie czytanie”
Książka_lekarstwem_na_smutek – regulamin konkursu

Książka_lekarstwem_na_smutek – laureaci konkursu

*************************************************************************

Letni_dzien_w_Krakowie.projekt 2015 – opis projektu

c

******************************************************************************

 Spotkania w czasie spektakli, wystaw i koncertów – organizacja wspólnych wyjść
i wyjazdów.

 

Wajda w Muzeum Narodowym
czerwiec 2019

„To dopiero frajda – rzec Niech żyje Wajda!
Nawet niedorajda, znajda i ciamajda wiedzą, kto to Wajda.”
 Andrzej Łapicki – życzenia dla Andrzeja Wajdy z okazji siedemdziesiątych urodzin
Takie życzenia oraz wiele innych ciekawostek można było przeczytać i obejrzeć na wystawie poświęconej postaci Andrzeja Wajdy. Prezentacja, ułożona niechronologicznie, koncentruje się na siedmiu wątkach tematycznych, m.in. mitach, reżyserii, rewolucji, ale też intymności czy (nie)śmiertelności. Obejmuje zarówno dorobek filmowy jak i teatralny wspaniałego reżysera.
Członkowie Stowarzyszenia Polonistów rok szkolny zakończyli obejrzeniem tej niezwykle interesującej, wielowymiarowej wystawy. Polecamy gorąco!
Serdecznie dziękujemy Pani Annie Grzelak – edukatorce i koordynatorce Programu dla Szkół i Nauczycieli w Muzeum Narodowym za pomoc w organizacji naszej wizyty oraz zaproszenia do kolejnych wspólnych projektów kulturowych.
Dziękujemy także Pani Przewodniczce za inspirujące i pełne ciekawostek poprowadzenie po zakamarkach wystawy:)

Filmowa inauguracja roku szkolnego 2018/2019

Kolejny – 15.  rok działalności Stowarzyszenia Polonistów  rozpoczęliśmy w… kinie.  Dzięki gościnności kina Mikro członkowie i sympatycy Stowarzyszenia mogli wziąć udział w spotkaniu pt. Rola filmu w praktyce nauczyciela-wychowawcy.

Projekcję przejmującego filmu DO ZOBACZENIA W ZAŚWIATACH
w  reż. Alberta Dupontela poprzedził interesujący, wygłoszony
z zaangażowaniem przez Panią dr Joannę Zabłocką-Skorek, wykład. Pani doktor jest twórczynią i dyrektorem programowym  Interdyscyplinarnego Programu Edukacji Medialnej i Społecznej „KinoSzkoła” nagrodzonego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Spotkanie było jednocześnie okazją do zaprezentowania planów Stowarzyszenia na najbliższe pół roku, a także okazją do miłego spotkania towarzyskiego i nawiązania kontaktów (pozyskaliśmy kolejnych członków Stowarzyszenia).

Wszystkim bardzo dziękujemy za udział, licząc  jednocześnie na owocną współpracę.

Zarząd Stowarzyszenia Polonistów

Z wizytą w muzeum –Skarby baroku” – kwiecień 2017

W piątek 21 kwietna 2017 r. członkowie Stowarzyszenia Polonistów zwiedzili wystawę „Skarby baroku” prezentowaną w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. Z przyjemnością wysłuchaliśmy objaśnień przewodnika dotyczących zbiorów sztuki barokowej z terenów współczesnej Polski oraz Słowacji.  Rzeźby, obrazy, przedmioty sztuki sakralnej i użytkowej pięknie wyeksponowano. Wizyta w muzeum inspirowała do przemyśleń kulturowych, edukacyjnych kontekstów, ale także osobistych  refleksji.

*************************************** 

****************************************************************

Warsztaty poświęcone praktycznej interpretacji
nowej podstawy programowej
– 
za nami –

„Jeśli pragniemy zmiany, musimy być gotowi walczyć o to, w co wierzymy, czasami również sami z sobą”. Słowa Pernille Ripp z książki „Uczyć (się) z pasją. Jak sprawić, by uczenie (się) było fascynującą podróżą” można by uczynić mottem warsztatów, które odbyły się 6 kwietnia 2019 roku na Wydziale Polonistyki UJ. Organizatorami spotkania byli: Stowarzyszenie Polonistów oraz Centrum Badań Edukacyjnych i Kształcenia Ustawicznego, a prowadzącą – Pani dr Agnieszka Kania.

W trakcie spotkania zgromadzeni licznie nauczyciele m.in. skomentowali i ocenili nową podstawę programową, poddawali analizie jej zapisy, przedstawiali wnioski w formie plakatu, tworzyli wizerunek absolwenta szkoły zakończonej maturą, korzystając z metody „planowanie z przyszłości”. Po przerwie dr Agnieszka Kania omówiła wybrane aspekty własnego programu autorskiego, które można wykorzystać, planując pracę z nową podstawą szczególnie wobec przeładowanej listy lektur i podzieliła się inspirującymi materiałami metodycznymi dotyczącymi nauki o języku.

I na zakończenie jeszcze jeden cytat wraz z zachętą do przeczytania książki Pernille Ripp:
W całym tym lęku, niepewności, pośród wszystkich nieprzemyślanych reform, wciąż możemy patrzeć na naszych uczniów, patrzeć, jak się rozwijają.”

Dziękujemy Pani dr Agnieszce Kani za potężną dawkę pozytywnego myślenia a Państwu za tak liczny udział w warsztatach i wspaniałą, twórczą atmosferę.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

***********************************************************

Questy znamy
i uczniów do odkrywania kultury zachęcamy…
We wtorek 19 lutego 2019 r. członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Polonistów poznawali lub przypominali sobie questy. Nasi goście: p. Anna Jarzębska – prezes zarządu Fundacji Mapa Pasji i p. Krzysztof Florys – wiceprezes zarządu – zaprezentowali metodę aktywnego odkrywania miejsc przy pomocy wierszowanych, zabawnych wskazówek, które prowadzą w danym terenie, prezentują jego historię, kulturę i przyrodę. Bo quest to warta przypomnienia atrakcyjna i bardzo lubiana przez uczniów ( i nie tylko) metoda pracy i forma spędzania czasu wolnego.
Uczestnicy szkolenia zapoznali się także z informacjami na temat możliwości zorganizowania warsztatów tworzenia questów dla lokalnych społeczności czy szkół. Zajęcia były niezwykle owocne, a otrzymane materiały inspirujące.
W drugiej części spotkania przewodnicząca Stowarzyszenia Polonistów przypomniała o najważniejszych ubiegłorocznych działaniach i przedstawiła plany Stowarzyszenia na bieżący rok.
Serdecznie dziękujemy  Dyrekcji Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej
I stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Krakowie za ugoszczenie nas w murach Szkoły.
Zarząd Stowarzyszenia Polonistów

Oto fotorelacja ze spotkania.