Salony Polonistyczne

Salony Polonistyczne to spotkania z ludźmi kultury i nauki w ciekawych miejscach Krakowa połączone często z ich  zwiedzaniem lub uczestnictwem w niebanalnym wydarzeniu kulturalnym.

XX Jubileuszowy Salon Polonistyczny

3 września 2021

Salon zainaugurował kolejny rok działalności Stowarzyszenia Polonistów. Trzeciego września członkowie Stowarzyszenia spotkali się w Muzeum Czartoryskich. Tytuł – U Księżnej nadawał  Salonowi szczególnie uroczystego charakteru.
Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji oferty edukacyjnej Muzeum Narodowego – propozycji tematycznych lekcji muzealnych, gier edukacyjnych czy edukacyjnych spacerów po mieście.

Następnie uczestnicy Salonu zwiedzili bogatą wystawę  malarstwa, rzeźby, rzemiosła, militariów i sztuki użytkowej zaprezentowaną w ponad 20 salach ekspozycyjnych. Nowocześnie zaaranżowane wnętrza pozwoliły na docenienie poszczególnych eksponatów. Po raz kolejny można było przyjrzeć się m. in. największym skarbom malarstwa i wysłuchać opowieści na temat ich powstania i losów.

Dzieło Leonarda da Vinci niezmiennie zachwyca…

Po zwiedzaniu przyszedł czas na rozmowy przy kawie i słodkim co nieco (dziękujemy serdecznie Koleżankom – Ani, Beacie, Grażynie za wspaniałe wypieki).

W czasie spotkania przewodnicząca SP poinformowała o planowanym na 30 września br. Walnym Zgromadzeniu. Szczegóły zostaną przekazane w najbliższym czasie.

Dziękujemy serdecznie pani Annie Grzelak – Kierownik Działu Edukacji 
Muzeum Narodowe w Krakowie za pomoc w organizacji Salonu oraz  paniom Marcie Wojtyś-Kipiel i Martynie Majsterek – edukatorkom z Działu Edukacji MN za inspirujące oprowadzanie po wystawie! DZIĘKUJEMY!

Wizyta w Muzeum Narodowym odbywała się w ramach współpracy za zgodą pana Tomasza Ostrowskiego – Zastępcy Dyrektora ds. Strategii i Komunikacji Muzeum Narodowego w Krakowie.
                                                                                                   Zarząd Stowarzyszenia Polonistów

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji oraz lektury oferty muzeum.

DNI OTWARTE dla nauczycieli_ofertaMNK(1)

Z klasą-do-muzeum_MNK_2021-2022_interaktywny_PDF

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

XIX Salon Polonistyczny online,

 piątek 22 maja 2020 r. o godz. 18.00 na platformie Webex

W programie Salonu:

  • spotkanie z panią Iwoną Haberny, organizatorką Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dzieciącej w Rabce i konkursu na najciekawszą formę promocji czytelnictwa,
  • prezentacja pani Joanny Łach na temat tutoringu szkolnego i wykorzystania ciekawostek technologicznych w pracy z uczniami,
Tak było…
w piątkowe popołudnie (22 maja) odbył się nietypowy Salon Polonistyczny online poświęcony e-nauczaniu oraz propagowaniu czytelnictwa.
Nauczanie zdalne budzi wiele gorących sporów i kontrowersji zarówno wśród nauczycieli, jak i uczniów oraz rodziców. Jedno jednakże jest pewne – my, nauczyciele zostaliśmy zmuszeni do podejmowania działań, do których nie byliśmy systemowo przygotowani. Wykonaliśmy (często bez jakiegokolwiek wsparcia z zewnątrz) tytaniczną wręcz pracę, ucząc się wykorzystania nowych technologii w zdalnym nauczaniu, bez możliwości dopowiedzenia, wyjaśnienia na bieżąco, reagowania na problemy w czasie rzeczywistym. Tworzymy lekcje na padlecie, platformie Genially, prowadzimy kursy internetowe na platformie Moodle, nagrywamy filmiki, tworzymy internetowe testy, korzystamy z popularnych programów jak Quizizz czy Wordwoll, wreszcie prowadzimy lekcje online. Spędzamy mnóstwo czasu na sprawdzaniu rozlicznych ćwiczeń i wypracowań, jako wychowawcy organizujemy zebrania przez różne komunikatory itd., itp. Zdajemy sobie sprawę, że dla większości z nas – cyfrowych przybyszów – to oznacza spotkanie z czymś zupełnie nowym, nie przez każdego polonistę lubianym. A jednak większość z nas stanęła na wysokości zadania.
Czas się pochwalić, czas się wyżalić! Zapraszamy serdecznie Koleżanki i Kolegów do opowiedzenia nam krótko o tym, w jaki sposób radzicie sobie ze zdalnym nauczaniem. Z jakich platform korzystacie? Prosimy o podpowiedzi i linki. A może zechcecie udostępnić jakąś e-pomoc dydaktyczną? Jakie są według Was blaski i cienie zdalnego nauczania? Czego brakuje najbardziej? Co okazało się przydatne? Podzielcie się refleksjami i zwyczajnie odczuciami.
Bardzo chętnie zorganizujemy spotkanie naszych członków, w czasie którego będą mogli Państwo zaprezentować swoje narzędzia, albo opowiedzieć, jak korzystacie z gotowych. Prezentujący swe prace otrzymają pisemne podziękowanie. Czekamy na zgłoszenia – prosimy pisać na naszą skrzynkę mailową: stowpol@wp.pl
A teraz krótko o spotkaniu w piątek 26 maja, które odbyło się na platformie Webex i prowadziła je pomysłodawczyni – Pani dr Agnieszka Kania (serdecznie dziękujemy), która zaprasza do korzystania z narzędzi dydaktycznych wypracowanych w ramach projektu „Profesjonalny polonista. Praktyka i personalizacja” realizowanego na Wydziale Polonistyki UJ.
https://profesjonalnypolonista.uj.edu.pl/narzedzia
Zgodnie z zapowiedzią gościłyśmy propagatorkę czytelnictwa Panią Iwonę Haberny, która opowiedziała o różnorodnych formach promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży m.in. o Międzynarodowym Festiwalu Literatury Dziecięcej w Rabce, o ciekawych rozwiązaniach wykorzystujących aplikacje mobilne.
Zapraszamy do obejrzenia filmu : https://youtu.be/YocBWF2zVT0 oraz skorzystania z poniższych materiałów:
platforma „W pustyni i w puszczy” ze scenariuszami lekcji (autorstwa Biserki Cejović): www.sienkiewicz.promocjaksiazki.pl
Platforma wiedzy o Krakowie ze scenariuszami zajęć (autorstwa Biserki Cejović): www.kodkrakowa.pl
Platforma do tworzenia książki rozmów z dziadkami www.opowiedzjaktobylo.pl
(jeśli ktoś nie chce tworzyć książki w Internecie, można pobrać ją w wersji do wydrukowania i samodzielnego wypełnienia w zakładce „do pobrania” na stronie)
Strona ze scenariusza i filmami z projektu językowego „Jemy borówki na polu” www.jemyborowkinapolu.pl
Adres,  pod którym można pobrać aplikację na Androida „Złap Pegaza w Krakowie”
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.company.plugow.zlappegaza
Następnie koleżanki Joanna Łach i Joanna Wojciechowska-Czach podzieliły się swoimi doświadczeniami w związku m.in. z nauczaniem zdalnym tj. pracą z wykorzystaniem takich narzędzi informatycznych jak padlet, platforma Genially, Wakelet czy aplikacji whiteboard oraz writereader i wielu innych. Dodatkowo Pani Joanna Łach opowiedziała o doświadczeniach z tutoringu szkolnego – polecamy  lekturę materiału monograficznego.
Tutoring_polonistyczny
Zachęcamy do skorzystania  z materiałów oryginalnych, do których linki poniżej:
https://szkolapodstawowanr130.padlet.org/polskisp130/6ccr5g9yjje69497
Poniżej prezentujemy przykładowe programy do nagrywania głosu, które przygotowały Panie Zyta Czechowska i Jola Majkowska z blogu specjalni.pl :
https://www.specjalni.pl/2020/05/proste-aplikacje-do-nagrywania-dzwieku.html?fbclid=IwAR08QXfkOKgyeMJbh4B5-O5acUdj-cpLjIaEjjy8-WgeAbYg51s6LiU4M8k#more
Polecamy platformę do tworzenia testów : TESTPORTAL  https://www.testportal.pl/ UWAGA są automatycznie sprawdzane, mają różnorodne możliwości tworzenia pytań do tego testu on-line. M.in zamyka test po otwarciu innego okna internetowego lub po wyjściu z testu ( ograniczenie możliwości nieuczciwych praktyk). Tutaj tutorial: https://youtu.be/ZXl34OD2Wy4
I uwaga: obiecany zasób z Genially- prosimy oczywiście o zaznaczanie autorstwa, choć większość lekcji na pierwszej bądź ostatniej stronie posiada taka informację.
https://view.genial.ly/5eac70e17b8ef50d76d1f430/presentation-genialne-lekcje-78?fbclid=IwAR2gnSRoAwL_9rBP17bp9pzswtB8erEvtEGSHQLD6m-SRGkP-G3zsDhoaDQ
https://view.genial.ly/5eaeb865eacf4c0d671723cd/presentation-genialne-lekcje-4-6?fbclid=IwAR38MpPcBIE-fw1cYHwtMDcSqnqcr54yHM7kt-FFjm8Bt9szfansHiCbqrk
Zachęcamy do skorzystania z innych adresów z pomocnymi materiałami i narzędziami edukacyjnymi, które znajdują się na naszej stronie, w tym wskazane poniżej.
przydatne.linki.polonista

XVIII Salon Polonistyczny
w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej

w Krakowie

Biblioteka nie jest po to, by była w paki pozamykana albo do ozdoby służąca, jest po to by była powszechnie użytkowana.
Joachim Lelewel

Niewątpliwie taką jest Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna w Krakowie. Podwoje Biblioteki są otwarte dla wszystkich – nie tylko dla pedagogów.

17 stycznia br.  z działaniami Biblioteki mogli się zapoznać członkowie Stowarzyszenia Polonistów. Przedstawiona prezentacja działań w Bibliotece dała pełny obraz – niezwykle różnorodny i bogaty – codziennego funkcjonowania placówki, łącznie z wykorzystaniem w nauczaniu nowych technologii.

Uczestnicy spotkania mogli także zwiedzić miejsca na co dzień niedostępne czytelnikom – np. przepastne magazyny, między innymi te, w których przechowywane są  starodruki, ale też pomieszczenie z  płytami winylowymi i przezroczami.

Największą atrakcją okazała się jednak możliwość obejrzenia najcenniejszych inkunabułów i starodruków ze zbiorów Biblioteki i ciekawe, zajmujące opowieści o nich.

Składamy serdeczne podziękowania Pani dyrektor  Annie Piotrowskiej, Pani wicedyrektor Marcie Truszczyńskiej, Pani dr Beacie Janik oraz Panu Karolowi Baranowskiemu – osobom z pasją – za możliwość tak dokładnego poznania Biblioteki i jej działań.

Oto fotorelacja z wizyty w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Hugona Kołłątaja w Krakowie oraz link do artykułu na stronie Biblioteki.

XVII ~ Cerkiewny ~ Salon Polonistyczny
w Cerkwi Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny,

 piątek 27 września 2019

Członkowie Stowarzyszenia Polonistów mieli okazję gościć w parafii prawosławnej pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny i odwiedzić wnętrza cerkwi   przy
ul. Szpitalnej. Przyjął nas ks. prot. Jarosław Antosiuk. Przed zwiedzeniem wnętrz zebrani mogli wysłuchać krótkiego wykładu.

Pomieszczenia parafii rozmieszczone są na kilku piętrach. Po gruntownym remoncie w 2018r. robią duże wrażenie. Nauczyciele obejrzeli nie tylko miejsce odprawiania liturgii, ale też kaplicę refektarzową z freskami profesora Jerzego Nowosielskiego, salki katechetyczne – z wystawionymi pracami malarskimi uczniów, profesjonalną pracownię ikonograficzną i konserwatorską.  Uwagę zwiedzających zwracały również witraże wykonane według projektu prof. Nowosielskiego.

Podczas omawiania przebiegu liturgii prawosławnej poloniści mogli wrócić pamięcią do lat studenckich czytając fragmenty tekstów liturgicznych w języku staro-cerkiewno-słowiańskim.

Dużą atrakcją okazała się prezentacja wielogłosowego śpiewu cerkiewnego.

Wizyta w gościnnych progach parafii zakończyła się spotkaniem przy kawie i herbacie oraz słodkim co nieco. Batiuszka (tak zwracają się wierni prawosławni do swego kapłana) Jarosław Antoniuk obdarzył wtedy zebranych opowieściami na temat życia codziennego parafii.

Bardzo dziękujemy ks. proboszczowi Jarosławowi Antoniukowi, jego żonie Kseni, a także współpracownikom za niezwykle ciepłe przyjęcie.

Dziękujemy także koleżance Ani Wołosiuk – pomysłodawczyni tego spotkania.
XVIII Salon Polonistyczny miał tym razem bardzo mistyczny charakter.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu.

XVI noworoczny Salon Polonistyczny
~ po krako(w)sku ~

„Albośmy to jacy tacy”?

 W ostatni piątek w gościnnych progach Kawiarni Literackiej przy ul. Krakowskiej (nomen omen) odbyła się XV Salon Polonistyczny „Po krako(w)sku”.  Jak zwykle na Salon zaprosiliśmy gościa, tym razem był to red. Mieczysław Czuma – wieloletni redaktor naczelny „Przekroju”, wybitny krakauer i krakauerolog, autor licznych książek
o Krakowie, pomysłodawca słynnego marszu jamników,długo by wyliczać…

Redaktor Czuma z wrodzoną sobie swadą i dowcipem wspominał  słynnych profesorów polonistyki krakowskiej ( i naturalnie-ogólnopolskiej) – Pigonia, Kleinera, Klemensiewicza (  cóż to były za Osobowości!), opowiadał o historii Kazimierza, na terenie którego znajdowaliśmy się, o literackim i nie tylko Krakowie oraz o tym, że właściwie wszystko, co ważne zaczęło się w tym niezwykłym miejscu.  Wprawieni
w doskonały humor członkowie Stowarzyszenia udali się po autografy, odbyła się też sesja zdjęciowa, była możliwość porozmawiania z naszym Gościem.

Salon był okazją do przedstawienia nowo wybranego Zarządu Stowarzyszenia Polonistów i zaprezentowania planów na najbliższe pół roku ( o których będziemy informować na naszej stronie, fb oraz  mailowo). Był także okazją do miłego spotkania towarzyskiego, nawiązania kontaktów, rozmów przy kawie, herbacie i słodkim co nieco
o naszej pracy, pasjach, pomysłach, trudnościach…

 I na koniec złota myśl red. Mieczysława Czumy: „Fakty faktami, ale najważniejsza jest interpretacja”!

Wszystkim obecnym członkom  ( i sympatykom) Stowarzyszenia dziękujemy za przybycie i już teraz zapraszamy na następny Salon – może XVI Wiosenny Salon Polonistyczny?

 Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

XV_Salon_polonistyczny w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka – 12 lutego 2016 roku

XIV_Salon_Polonistyczny „z muzyką w tle” – Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I st.im. Ignacego Jana Paderewskiego w Krakowie
 24 września 2015 roku

XIII_Salon_Polonistyczny w kawiarni Jama_Michalika 
30 stycznia 2015 roku

XII_Salon_nowohucki
26 września 2014 roku

X Jubileuszowy Salon Polonistyczny
21 lutego 2014 roku